Geçici E-posta Adreslerinin Arkasındaki Teknoloji

Geçici E-posta Adreslerinin Arkasındaki Teknoloji

İnsanlar, geçen her saat elektronik posta adresi sahibi olmaktadır. İnsanlar elektronik posta adreslerini; iş yerinden ilişki kurmak, iş başvurusunda bulunmak, arkadaşları ve  meslektaşları ile haberleşme kurmak için çevrimiçi bir araç olarak kullanmaktadırlar. Kaydolduğumuz uygulamaların ve servislerin nerdeyse %99’u için elektronik posta adresi gereklidir. Aynı şekilde bu vaziyet çoğu alış-veriş kartı, müsabaka ve teklifler gibi daha birçok alanda geçerliliğini korumaktadır.

Hepimiz elektronik posta adresine sahip olmanın getirdiği avantajlardan yararlanırız, ama her gün tonlarca spam e-postası alabilmek bizleri oldukça  rahatsız etmektedir. Dahası, mağazaların veritabanlarının saldırıya uğradığı bilinmektedir. Bu sebeple iş için kullanıdığınız e-postalarınızı kullanmak risklidir ve bu kullanım büyük ihtimalle spam e-postalarla sonuçlanabilir. Hala, çevrimiçi uygulanan hiçbir şey %100 özel değildir. Bu sebeple, elektronik posta haberleşme bilgilerinizi korumanız gereklidir ve  bu en güvenli olarak tek kullanımlık e-postaların kullanılmasıyla sağlanır.


Öyleyse, Tek Kullanımlık E-posta Adresi Nedir?

Son günlerde, son elektronik posta patlamamda her zamankinden daha yüksek bir derhal çıkma oranına rastladım. Daha sonra kullanıcıların (yahut botların) hizmetlerime kaydolurken gerçek kimliklerini tek kullanımlık elektronik posta adreslerini kullanarak gizlediklerini ayrım ettim.

Tek kullanımlık elektronik posta adresi (DEA), teknik olarak, özgün bir elektronik posta adresine sahip bir kullanıcının geçici bir elektronik posta adresi aldığı bir yaklaşımı söylem eder. DEA, hizmetler ve internet sitelerine kaydolmak için gereken elektronik posta adresini gerçek kimliğinizi göstermenize lüzum kalmadan meydana getirmenizi sağlar.

Tek Kullanımlık E-posta Adresinin çevrimiçi olarak kötü amaçla kullanıldığında, kullanıcı kötü kullanımla bağlantılanamaz ve diğer kişileri etkilemeden programını süratli bir şekilde iptal eder. Geçici posta ile, e-postalarınızı orjinal elektronik posta adresinizdeki düzmece e-postalardan belli bir süre süresince temin edebilirsiniz. Sahte elektronik posta adresi tamamıyla bir geçiş e-postasıdır, geçici elektronik posta seti ve kendini imha eden e-postadır.

Neden düzmece elektronik posta adresine ihtiyaç duyarsınız?

Amazon Prime, Hulu and Netflix gibi sınırlanmış sınama süreli bilindik servislere sahip olmalısınız. Ancak hizmetleri kullanmaya kararlıysanız tek gereksinim duyduğunuz tek kullanımlık bir elektronik posta adresidir, bir tane için buraya tıklayın. Teknik olarak, sınama süreniz sona erdikten sonra orijinaline tabi diğer bir elektronik posta adresi kullanarak sınama kullanımınızı genişletebilirsiniz.

Çevrimdışı yahut çevrimiçi perakendeciler, tekliflerinden haberinizin olmasını sağlamak için bir elektronik posta adresi talep etme eğilimindedirler. Bununla beraber bu vaziyet, istenmeyen birçok spam ve promosyon e-postalarla sonuçlanır. Geçici elektronik posta adresi, sürekli aldığınız bu rahatsız edici mesajların kesilmesini kolaylaştırır.

Teknik olarak, geçici bir elektronik posta adresi fikri, pc korsanlarından ve yer altı internetinden yakınıyor, ama bize düzmece elektronik posta servisleri vermenin inandırma edici sebebi var.

Tek kullanımlık bir elektronik posta adresini kullanmanın haklı gerekçelerini arıyorsanız, burada birkaçı vardır:

 • Mağaza Sadakat Kartına Kayıt Olmak.
  Yeni ürünlerin reklamını yapan mağazadan promosyon e-postaları alabilmek istemiyorsanız, iş elektronik posta adresiniz yerine tek kullanımlık bir elektronik posta adresi kullanın ve spam e-postaları dönem dışı bırakın. Mağaza e-postaların ele geçirilmesi için saldırıya uğradığında, gerçek elektronik posta adresiniz çalınmaz.
 • Uygulumanızı Test Etmek. 
  Bir internet uygulamasının kodlamasını yeni tamamladınız ve satışa çıkarmadan önce kapsamlı bir şekilde denemek istiyorsunuz. Kolayca 100 tane tek kullanımlık elektronik posta alabilir, kukla hesaplar oluşturabilir ve programlamayı denemek için çevrimiçi olarak güvenilmeyen kullanıcıları işe alabilmek yerine kendiniz test edebilirsiniz.
 • Web Uygulamlarına Çift Hesapla Kaydolmak: 
  Pazarlama siteniz için ikinci bir Twitter hesabını açmaya gereksiniminiz var ve bunun için diğer bir IFTTT hesabı oluşturmanız gereklidir. Yeni hesap açılımı için sahip olunan e-postadan diğer bir e-postaya gereksiniminiz vardır. Yeni bir elektronik posta gelen kutusu yönetmekle uğraşmamak için, MailRandom.com adresinden yeni bir tek kullanımlık elektronik posta adresi alın.
 • Spamı ortan Kaldırmak. 
  Tek kullanımlık bir elektronik posta adresi, spama karşı ve özellikle internet adreslerine, internet forumlarına ve münakaşa gruplarına sürekli ulaşım gerçekleştiren kullanıcılar için çok kullanımı kolay bir araçtır. Tek kullanımlık bir elektronik posta adresiyle spamları minimuma indirebilirsiniz.

 

Tek Kullanımlık E-posta Nasıl Seçilir?

En iyi düzmece elektronik posta sağlayıcısı:


 • Kullanıcılarına bir düğmeye basarak geçici elektronik posta adresi oluşturmasına müsaade verir.

 • Kullanıcı ile alakalı kayıt yahut hüviyet bilgisine ihtiyaç duymaz.

 • E-posta adresi anonim kalmalıdır.

 • Birden çok elektronik posta adresi sunar (istediğiniz kadar).

 • Depolanan geçici e-postalar sunar (Kullanıcının elinde barındırdığı geçici elektronik posta gelen kutusu).

 • E-posta alabilmek için kolay ve işlevsel tasarım.

 • Rasgele hesap sağlar ve kullanıcılar bu hesaplar içinden istedikleri adresi seçebilir.

Favori elektronik posta servisiniz temp-mail.org ile spamden ırak durun ve zamandan tasarruf edin.

Tek Kullanımlık E-posta Adresi Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar, Gmail gibi sahip olunan elektronik posta sağlayıcısıyla yeni bir elektronik posta hesabı yaratarak tek kullanımlık elektronik posta adresini almayı tercih ederler. Fakat hesap, e-postaları yönetmek gibi pek çok güçlükle beraber gelir. Yeni bir hesap yaratarak ücretsiz posta hizmetleri tercih eden kullanıcılar, yeni elektronik posta adresleriyle kafaya çıkmak zorundadırlar.

Bir elektronik posta adresi ve temp-mail.org adresinden aldığınız birkaç tek kullanımlık e-postalarla bir hesabın gelen kutusunu yönetmeniz mümkün.

Tek kullanımlık bir elektronik posta adresiyle alakalı muazzam olan; direkt elektronik posta hesabınıza iletebilmenizdir. Tek kullanımlık elektronik posta adresinin ele geçirilmesi halinde ve bağlantıda bulunduğunuz şahıslardan şüpheleniyorsanız, bu e-postaları direkt olarak çöp kutusuna gönderebilirsiniz ve bu lüzumlu bağlantılar için, direkt olarak gerçek elektronik posta adresinizin gelen kutusuna gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
 

Sonuç:

Çevrimiçi wiki'lere, muhabbet odalarına, dosya paylaşım hizmetlerine, bülten pano forumlarına katıldığınızda gerçek kimliğinizin hiçbir vakit yayma edilmediğinden iltimat etmek ve posta spamlarından kaçınmak için MailRandom.com üzerinden görkemli bir şekilde ayarlanmış tek kullanımlık elektronik posta adreslerini kullanın.


taggeçici e-posta, geçici mail
10/08/2020 12:13alarm